Salesforce Cloud Tour w Polsce

26 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja Salesforce Cloud Tour

Na konferencji omówione zostały poniższe tematy:
- Jak technologia powinna wspierać biznes?
- Jak pomaga dostosowywać się do zmiennego otoczenia biznesowego?
- Jak można zmienić firmę w nastawioną na klienta?

Przedstawiciele klientów Salesforce opowiedzieli historię zmiany w swoich firmach, która dokonała się po wdrożeniu rozwiązań systemu CRM do zadań sprzedażowych, marketingowych i usługowych. Partnerzy omówili model, tryb współpracy i możliwościach rozwiązań.

Zaletą konferencji była interaktywna formuła – otwartą dyskusję o dokonaniach, doświadczeniach, dobrych praktykach, potencjale poprawy procesów i korzyściach z dokonanej przemiany. Oprogramowanie Salesforce jest nagradzane i uznawane za najlepsze w obszarze sprzedaży i serwisu. Forbes uznał Salesforce za najbardziej innowacyjną na świecie.


Internet of Customers

To hasło przewodnie towarzyszyło całej konferencji. Ideą jest wprowadzenie do tego tematu, wyjaśnienie jego znaczenia oraz przedstawienie historii klientów, którzy dzięki Salesforce mogą stać się firmą nastawioną na klienta. Jest to z resztą kolejna kluczowa kwestia spotkania, którą prezentuje krótki film poniżej. Konferencja była również okazją do porozmawiania z klientami Salesforce o tym, jak usprawnili oni procesy biznesowe w swoich firmach oraz jaka wartość płynie z podjętych przez nich decyzji.

Agenda

Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie wydarzenia: Salesforce Cloud Tour Polska.